World Championship Sidecarcross
|
09-May-2004
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV 02. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert CH-CH 03. 05. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 04. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 05. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST 06. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 07. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann D-D 08. 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny D-CZ 09. 14. Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH 10. 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel F-NL 11. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 12. 58. John Watson-Mark Watson GB-GB 13. 26. Henrik Soderquist-Tobias Sylwan S-S 14. 16. Frank Hofmann-Ludo Somers D-B 15. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL 16. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon NL-B 17. 15. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal CZ-CZ 18. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL 19. 23. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S 20. 19. John Lyne-Ian Beavis GB-GB 21. 38. Martin Walter-Thomas Walter D-D 22. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 23. 43. Johnny Bethys-Alexandre Guillonneau F-F 24. 44. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH 25. 45. Jean Marie Ains-Eduard Chereau F-F 26. 70. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek NL-NL 27. 59. Milos Cerny-Miloslav Vosmik CZ-CZ DNF 27. David Barat- Herve Allier F-F DNF 61. Filip Pohoral-Vaclav Hotovy CZ-CZ DNF 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV 02. 05. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 03. 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel F-NL 04. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 05. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert CH-CH 06. 16. Frank Hofmann-Ludo Somers D-B 07. 14. Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH 08. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 09. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon NL-B 10. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL 11. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL 12. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 13. 58. John Watson-Mark Watson GB-GB 14. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST 15. 19. John Lyne-Ian Beavis GB-GB 16. 26. Henrik Soderquist-Tobias Sylwan S-S 17. 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny D-CZ 18. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 19. 61. Filip Pohoral-Vaclav Hotovy CZ-CZ 20. 45. Jean Marie Ains-Eduard Chereau F-F 21. 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 22. 59. Milos Cerny-Miloslav Vosmik CZ-CZ DNF 43. Johnny Bethys-Alexandre Guillonneau F-F DNF 15. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal CZ-CZ DNF 38. Martin Walter-Thomas Walter D-D DNF 23. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S DNF 27. David Barat- Herve Allier F-F DNF 07. Marco Happich-Thomas Weinmann D-D DNF 44. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH DNF 70. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek NL-NL |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV VMC/Zabel 50 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME TIME
01. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis 1.56,355 02. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann 1.57,417 03. 05. Stuart Brown-Luke Peters 1.57,865 04. 27. David Barat- Herve Allier 1.59,154 05. 16. Frank Hofmann-Ludo Somers 1.59,816 06. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert 1.59,838 07. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich 2.00,199 08. 38. Martin Walter-Thomas Walter 2.00,378 09. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen 2.00,570 10. 19. John Lyne-Ian Beavis 2.00,788 11. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon 2.01,229 12. 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven 2.01,259 13. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak 2.01,969 14. 44. Ueli Muller-Reto Grutter 2.02,201 15. 70. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek 2.03,829 Reserve: 16. 30. Thierry Blanco-Francis Blanco 2.04,651 Not qualified: 17. 39. Mario Hartmann- Markus Mader 2.07,340 18. 64. Jurgen Greissing-Daniel Nicolussi 2.11,487 19. 52. Freddy van Hamond-Maris Petersson 2.14,682 |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME TIME
01. 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel 1.57,925 02. 26. Henrik Soderquist-Tobias Sylwan 1.59,098 03. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh 1.59,699 04. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk 1.59,931 05. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx 2.00,247 06. 58. John Watson-Mark Watson 2.00,475 07. 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny 2.00,748 08. 23. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg 2.01,106 09. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat 2.02,408 10. 14. Bertram Martin-Bruno Kaelin 2.02,979 11. 15. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal 2.03,441 12. 61. Filip Pohoral-Vaclav Hotovy 2.04,418 13. 59. Milos Cerny-Miloslav Vosmik 2.05,080 14. 43. Johnny Bethys-Alexandre Guillonneau 2.05,442 15. 45. Jean Marie Ains-Eduard Chereau 2.05,805 Reserve: 16. 17. Boudewijn van Gommeren-Martijn Geerdink 2.05,871 Not qualified: 17. 71. Marco Magnetti-Massimo Magnetti 2.11,278 18. 65. Willi Liebl-Vadislav Gabor 2.22,431 |
||
Info
Cross club Asti
Localita Valmanera 73
14100 Asti
Italy
tel. +39 0141476 104
fax: +39 0141 272 276
Email: info@motocrossasti.com
Webpage: http://www.motocrossasti.com