World Championship Sidecarcross
|
31-July-2016 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV 02. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL 03. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 04. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S 05. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB 06. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV 07. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL 08. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 09. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL 10. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 11. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 12. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV 13. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST 14. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL 15. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ 16. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST 17. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B 18. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ 19. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D 20. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D 21. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B 22. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D 23. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S 24. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT 25. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D 26. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV 27. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST 28. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH 29. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST 30. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV |
PL. NR. NAME NAT. 01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV 02. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 03. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 04. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 05. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL 06. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB 07. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL 08. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV 09. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL 10. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST 11. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 12. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL 13. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ 14. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B 15. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D 16. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV 17. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST 18. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S 19. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ 20. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B 21. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D 22. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S 23. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH 24. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST 25. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT 26. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D 27. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D 28. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV 29. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV 30. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV WSP/Husqvarna 50 02. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 40 03. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 35 04. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 34 05. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 31 06. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 29 07. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 28 08. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 28 09. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV WSP/Zabel 28 10. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S WSP/Husqvarna 21 11. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/Husqvarna 20 12. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel 19 13. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 16 14. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 14 15. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B VMC/Zabel 11 16. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST WSP/Zabel 9 17. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV WSP/Zabel 9 18. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D VMC/Zabel 8 19. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV WSP/Zabel 5 20. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 5 21. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B WSP/Zabel 1 22. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D VMC/Zabel 1 23. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D WHT/KTM 0 24. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S WSP/Zabel 0 25. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 0 26. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST AYR/KTM 0 27. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT WSP/Husqvarna 0 28. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D WSP/Zabel 0 29. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel 0 30. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV WSP/Husqvarna 02. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 03. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 04. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S WSP/Husqvarna 05. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel 06. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV WSP/Zabel 07. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 08. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 09. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST WSP/Zabel 10. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 11. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D VMC/Zabel 12. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B WSP/Zabel To the last chance: 13. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT WSP/Husqvarna 14. 151. Ludovic Boucher-Marlow Devoldre F-F WSP/Zabel 15. 52. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ WSP/Zabel 16. 100. Silvio Senz-Lotars Aleksejevs D-LV VMC/Zabel 17. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT MEFO/KTM 18. 226. Dzintars Jaundzeikars-Roberts Uzans LV-LV WSP/Zabel 19. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 02. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV WSP/Zabel 03. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 04. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/Husqvarna 05. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B VMC/Zabel 06. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 07. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D VMC/Zabel 08. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST AYR/KTM 09. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D WHT/KTM 10. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Zabel 11. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S WSP/Zabel 12. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D WSP/Zabel To the last chance: 13. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel 14. 700. Paulius Tandzegolskis-Martynas Zaliauskas LT-LT AYR/KTM 15. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 16. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 17. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 18. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV WSP/Zabel |
||
Last Chance: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 02. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 03. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 04. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV WSP/Zabel 05. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel 06. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT WSP/Husqvarna Reserves: 07. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel 08. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT MEFO/KTM Not qualified: 09. 100. Silvio Senz-Lotars Aleksejevs D-LV VMC/Zabel 10. 700. Paulius Tandzegolskis-Martynas Zaliauskas LT-LT AYR/KTM 11. 151. Ludovic Boucher-Marlow Devoldre F-F WSP/Zabel 12. 52. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ WSP/Zabel 13. 226. Dzintars Jaundzeikars-Roberts Uzans LV-LV WSP/Zabel |
||
Info:
Sporta un atpūtas parks Pīlādžu Mototrase
Adrese: „Pīlādži’’, Stelpe., Vecumnieku novads, LV-3925, Latvija
Tel.: +371 29454683
Email: info@motosport.lv
Webpage: http://www.piladzis.lv/
GPS: N 56.53412 – E 24.51735