World Championship Sidecarcross
|
26-July-2009
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 02. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 03. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 04. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 06. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 07. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 08. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 09. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 10. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 11. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 12. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 13. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 14. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL 15. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL 16. 31. Joshua Luscher-Robert Arhn CH-S 17. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 18. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A 19. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 20. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 21. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN 22. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT 23. 92. Tommy Sorensen-Andreas Linden DEN-DEN 24. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S 25. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 26. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 27. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 28. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK 29. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 30. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D |
PL. NR. NAME NAT. 01. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 02. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 04. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 05. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 06. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 07. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 08. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 09. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 10. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 11. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL 12. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 13. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 14. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 15. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 16. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A 17. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 18. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK 19. 92. Tommy Sorensen-Andreas Linden DEN-DEN 20. 31. Joshua Luscher-Robert Arhn CH-S 21. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 22. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S 23. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 24. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL 25. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT 26. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 27. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 28. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 29. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN 30. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 47 02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 38 03. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 38 04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 34 05. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 31 06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 29 07. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 27 08. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 26 09. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 26 10. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 18 11. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 17 12. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B WSP/Zabel 17 13. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 16 14. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 15 15. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 11 16. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 11 17. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WSP/Zabel 9 18. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel 8 19. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 6 20. 31. Joshua Luscher-Robert Arhn CH-S VMC/Husaberg 6 21. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR 6 22. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK VMC/Jawa 3 23. 92. Tommy Sorensen-Andreas Linden DEN-DEN AYR/Husaberg 2 24. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 1 25. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 0 26. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM 0 27. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT AYR/KTM 0 28. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 0 29. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 0 30. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 02. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 03. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 04. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 05. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 06. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 07. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 08. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B WSP/Zabel 09. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 10. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK VMC/Jawa 11. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 12. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT AYR/KTM To the last chance: 13. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 14. 70. Jimmy Pettersson-Chartlotte Arsveldt S-S MEFO/MTR 15. 117. Magnus Birgersson-Tim Gustavsson S-S MEFO/KTM 16. 110. Kim Hansen/Uffe Hansen DEN-DEN MEFO/KTM 17. 161. Robin Karlsson-Richard Karlsson S-S AYR/KTM 18. 92. Tommy Sorensen-Andreas Linden DEN-DEN AYR/Husaberg 19. 711. Arne Holm-Anders Zinkernagle DEN-DEN AYR/KTM 20. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 21. 51. Frank Jorgensen-Jacob Jorgensen DEN-DEN VMC/MTH DQ 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 02. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 04. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 05. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 06. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 07. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 08. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WSP/Zabel 09. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 10. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 11. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 12. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR To the last chance: 13. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel 14. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM 15. 46. Connie Strandberg-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg 16. 188. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 17. 666. Allan Moller-Jesper Rasmussen DEN-DEN MEFO/KTM 18. 136. Sonni Andersen-Soren Andersen DEN-DEN VMC/MTH 19. 31. Joshua Luscher-Robert Arhn CH-S VMC/Husaberg DNS 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ MEFO/Zabel DNS 94. Georg Muller-Mirco Wendt D-D Husaberg |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel 02. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 03. 31. Joshua Luscher-Robert Arhn CH-S VMC/Husaberg 04. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 05. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 06. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM Reserves: 7. 92. Tommy Sorensen-Andreas Linden DEN-DEN AYR/Husaberg 08. 46. Connie Strandberg-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg Not qualified: 09. 70. Jimmy Pettersson-Chartlotte Arsveldt S-S MEFO/MTR 10. 117. Magnus Birgersson-Tim Gustavsson S-S MEFO/KTM 11. 51. Frank Jorgensen-Jacob Jorgensen DEN-DEN VMC/MTH 12. 161. Robin Karlsson-Richard Karlsson S-S AYR/KTM 13. 666. Allan Moller-Jesper Rasmussen DEN-DEN MEFO/KTM 14. 188. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM |
||
Info
Homepage: www.vmslagelse.com
Track adress.
Slotsbjergbytrack
Jættehøjvej 8B
4200 Slagelse
Denmark
Email: formand@msm-cross.dk (Jesper Rasmussen)
Phone: 0045 58 16 42 09 ore 0045 58 19 24 64 (Jesper Rasmussen)
Fax:
Nearest city is Slagelse 4 km.
Nearest airport is Copenhagen 100 km.