World Championship Sidecarcross
|
10-Aug-2014 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL 02. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV 03. 03. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV 04. 06. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 05. 17. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL 06. 100. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 07. 32. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 08. 15. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB 09. 14. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB 10. 05. Vaclav Rozehnal-Bruno Kaelin CZ-CH 11. 24. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST 12. 104. Kristof Santermans-Olivier Valcke B-B 13. 18. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ 14. 40. Gert Gordejev-Veiko Parksepp EST-EST 15. 10. Jason van Daele-Tim Smeuninx B-B 16. 143. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST 17. 89. Gerrit van Werven-Bart Sloot NL-NL 18. 99. Mike Keuben-Justin Keuben NL-NL 19. 66. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH 20. 171. Topi Tala-Teemu Tala FIN-FIN 21. 717. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 22. 80. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 23. 94. Sabrina van Calster-Larris Hendrickx B-B 24. 108. Rene Heurkens-Jack Bax NL-NL 25. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL 26. 09. Philip Stenborg-Simon Stenborg S-S 27. 22. Nick Jarvis-Ryan Humphrey GB-GB 28. 79. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST 29. 42. Geert Devoldere-Luc Rostingt B-F 30. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL 02. 03. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV 03. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV 04. 100. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 05. 17. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL 06. 32. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 07. 10. Jason van Daele-Tim Smeuninx B-B 08. 14. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB 09. 05. Vaclav Rozehnal-Bruno Kaelin CZ-CH 10. 09. Philip Stenborg-Simon Stenborg S-S 11. 15. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB 12. 06. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 13. 104. Kristof Santermans-Olivier Valcke B-B 14. 40. Gert Gordejev-Veiko Parksepp EST-EST 15. 18. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ 16. 99. Mike Keuben-Justin Keuben NL-NL 17. 143. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST 18. 171. Topi Tala-Teemu Tala FIN-FIN 19. 24. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST 20. 717. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 21. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT 22. 108. Rene Heurkens-Jack Bax NL-NL 23. 79. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST 24. 94. Sabrina van Calster-Larris Hendrickx B-B 25. 66. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH 26. 89. Gerrit van Werven-Bart Sloot NL-NL 27. 80. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 28. 87. Martin Vratny-Vaclav Hotovy CZ-CZ |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 50 02. 03. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/KTM 42 03. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 42 04. 100. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 33 05. 17. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL WSP/Zabel 32 06. 32. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/KTM 29 07. 06. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 27 08. 14. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 25 09. 05. Vaclav Rozehnal-Bruno Kaelin CZ-CH VMC/Zabel 23 10. 15. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB WHT/Zabel 23 11. 10. Jason van Daele-Tim Smeuninx B-B WHT/Zabel 20 12. 104. Kristof Santermans-Olivier Valcke B-B WSP/KTM 17 13. 40. Gert Gordejev-Veiko Parksepp EST-EST WSP/Zabel 14 14. 18. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 14 15. 24. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST WSP/Zabel 12 16. 09. Philip Stenborg-Simon Stenborg S-S VMC/Zabel 11 17. 143. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST AYR/KTM 9 18. 99. Mike Keuben-Justin Keuben NL-NL VMC/Zabel 8 19. 171. Topi Tala-Teemu Tala FIN-FIN WSP/Zabel 4 20. 89. Gerrit van Werven-Bart Sloot NL-NL WHT/Husqvarna 4 21. 66. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 2 22. 717. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN MEFO/KTM 1 23. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Zabel 0 24. 108. Rene Heurkens-Jack Bax NL-NL WSP/Zabel 0 25. 79. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM 0 26. 94. Sabrina van Calster-Larris Hendrickx B-B WSP/KTM 0 27. 80. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS WSP/Zabel 0 28. 87. Martin Vratny-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/JAWA 0 29. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 0 30. 22. Nick Jarvis-Ryan Humphrey GB-GB WHT/KTM 0 31. 42. Geert Devoldere-Luc Rostingt B-F WHT/Honda 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 100. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 02. 06. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 03. 01. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 04. 14. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 05. 05. Vaclav Rozehnal-Bruno Kaelin CZ-CH VMC/Zabel 06. 15. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB WHT/Zabel 07. 40. Gert Gordejev-Veiko Parksepp EST-EST WSP/Zabel 08. 10. Jason van Daele-Tim Smeuninx B-B WHT/Zabel 09. 22. Nick Jarvis-Ryan Humphrey GB-GB WHT/KTM 10. 143. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST AYR/KTM 11. 94. Sabrina van Calster-Larris Hendrickx B-B WSP/KTM 12. 89. Gerrit van Werven-Bart Sloot NL-NL WHT/Husqvarna To the last chance: 13. 171. Topi Tala-Teemu Tala FIN-FIN WSP/Zabel 14. 56. Vytautas Racka-Andzej Racka LT-LT WSP/Zabel 15. 36. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 16. 42. Geert Devoldere-Luc Rostingt B-F WHT/Honda 17. 80. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS WSP/Zabel 18. 46. Modris Stelle-Arturs Linters LV-LV WSP/Zabel 19. 121. Ludovic Boucher-Charlie Begaud F-F WHT/Zabel 20. 102. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ WSP/MTR |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 03. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/KTM 02. 17. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL WSP/Zabel 03. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 04. 32. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/KTM 05. 24. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST WSP/Zabel 06. 09. Philip Stenborg-Simon Stenborg S-S VMC/Zabel 07. 104. Kristof Santermans-Olivier Valcke B-B WSP/KTM 08. 99. Mike Keuben-Justin Keuben NL-NL VMC/Zabel 09. 717. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN MEFO/KTM 10. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Zabel 11. 79. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM 12. 108. Rene Heurkens-Jack Bax NL-NL WSP/Zabel To the last chance: 13. 66. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 14. 87. Martin Vratny-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/JAWA 15. 78. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 16. 90. Sergeij Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 17. 18. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 18. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 19. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT VMC/Zabel |
||
Last Change: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 02. 80. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS WSP/Zabel 03. 171. Topi Tala-Teemu Tala FIN-FIN WSP/Zabel 04. 18. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 05. 66. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 06. 42. Geert Devoldere-Luc Rostingt B-F WHT/Honda Reserves: 07. 46. Modris Stelle-Arturs Linters LV-LV WSP/Zabel 08. 87. Martin Vratny-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/JAWA Not qualified: 09. 102. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ WSP/MTR 10. 36. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 11. 121. Ludovic Boucher-Charlie Begaud F-F WHT/Zabel 12. 78. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 13. 56. Vytautas Racka-Andzej Racka LT-LT WSP/Zabel 14. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT VMC/Zabel 15. 90. Sergeij Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM |
||
Show Worldchampionship Sidecarcross 2014 in a bigger map
Info:
BALTIC CUP FOUNDATION
88 Kr. Barona Str.
Riga 1001
Latvia
tel. +371 727 1263
fax. +371 727 1263
Email: bkf@avikoms.lv
Webpage: http://www.bkf.lv/index.php/eng