World Championship Sidecarcross
|
16-September-2007
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH 02. 03. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 03. 20. John Watson-Mark Watson GB-GB 04. 06. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 05. 04. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 06. 07. Joris Hendrickx-Ludo Somers B-B 07. 11. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 08. 75. Thomas Morch-Marius Strauss D-D 09. 15. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL 10. 18. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 11. 05. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 12. 10. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D 13. 96. Andy Eastman-Steve Kirwin GB-GB 14. 51. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 15. 32. Andreas Clohse-Philippe Schmidt B-D 16. 26. John Lyne-Pete Girling GB-GB 17. 30. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F 18. 31. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ 19. 23. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 20. 98. Lukas Cerny-Miroslav Vosmik CZ-CZ 21. 42. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F 22. 84. Jurgen Blank-Rainer Semet D-D 23. 94. Dietmar Schmid-Mario Meusburger D-A 24. 28. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 25. 25. Kristof Santermans-Steve van Tongerloo B-B 26. 68. Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH 27. 09. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 28. 12. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 29. 22. Martin Walter-Andre Saam D-D 30. 24. Scott Wilkinson-Luke Peters GB-GB |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH 02. 04. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 03. 23. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 04. 12. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 05. 09. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 06. 20. John Watson-Mark Watson GB-GB 07. 07. Joris Hendrickx-Ludo Somers B-B 08. 06. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 09. 05. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 10. 22. Martin Walter-Andre Saam D-D 11. 15. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL 12. 18. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 13. 24. Scott Wilkinson-Luke Peters GB-GB 14. 10. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D 15. 75. Thomas Morch-Marius Strauss D-D 16. 32. Andreas Clohse-Philippe Schmidt B-D 17. 30. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F 18. 84. Jurgen Blank-Rainer Semet D-D 19. 26. John Lyne-Pete Girling GB-GB 20. 42. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F 21. 103. Margo Sonn-Marek Mill EST-EST 22. 94. Dietmar Schmid-Mario Meusburger D-A 23. 96. Andy Eastman-Steve Kirwin GB-GB 24. 28. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 25. 03. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 26. 51. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 27. 98. Lukas Cerny-Miroslav Vosmik CZ-CZ 28. 11. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 29. 31. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH VMC/Zabel 50 02. 04. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 38 03. 20. John Watson-Mark Watson GB-GB VMC/Zabel 35 04. 06. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 31 05. 07. Joris Hendrickx-Ludo Somers B-B AYR/KTM 29 06. 23. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S AYR/Husaberg 22 07. 05. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 22 08. 15. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/Zabel 22 09. 03. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH MEFO/Zabel 22 10. 18. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 20 11. 75. Thomas Morch-Marius Strauss D-D BSU/Zabel 19 12. 12. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV AYR/KTM 18 13. 09. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 16 14. 10. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D BSU/Zabel 16 15. 11. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D NMP/JF 14 16. 22. Martin Walter-Andre Saam D-D VMC/Zabel 11 17. 32. Andreas Clohse-Philippe Schmidt B-D VMC/Zabel 11 18. 24. Scott Wilkinson-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 8 19. 30. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F Husaberg 8 20. 96. Andy Eastman-Steve Kirwin GB-GB VMC/MTH 8 21. 26. John Lyne-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 7 22. 51. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 7 23. 84. Jurgen Blank-Rainer Semet D-D VMC/Zabel 3 24. 31. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ NMP/KTM 3 25. 42. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F Mefo/KTM 1 26. 98. Lukas Cerny-Miroslav Vosmik CZ-CZ VMC/JAWA 1 27. 103. Margo Sonn-Marek Mill EST-EST AYR/KTM 0 28. 94. Dietmar Schmid-Mario Meusburger D-A VMC/Zabel 0 29. 28. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL BSU/Husaberg 0 30. 25. Kristof Santermans-Steve van Tongerloo B-B SST/Yamaha 0 31. 68. Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH VMC/Zabel 0 |
||
Pictures by: Axel Koeningsbeck |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 1 Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH VMC/Zabel 2:15.92 02. 6 Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 2:18.17 03. 7 Joris Hendrickx-Ludo Somers B-B AYR/KTM 2:18.22 04. 23 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S AYR/Husaberg 2:18.26 05. 18 Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 2:18.55 06. 19 Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV Mefo/KTM 2:18.61 07. 11 Josef Brustmann-Stefan Urich D-D NMP/JF 2:19.53 08. 10 Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D BSU/Zabel 2:19.85 09. 22 Martin Walter-Andre Saam D-D VMC/Zabel 2:20.35 10. 51 Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 2:20.84 11. 98 Lukas Cerny-Miroslav Vosmik CZ-CZ VMC/JAWA 2:21.34 12. 31 Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ NMP/KTM 2:21.66 13. 68 Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH VMC/Zabel 2:21.82 14. 28 Thijs Derks-Roy Derks NL-NL BSU/Husaberg 2:22.30 15. 96 Andy Eastman-Steve Kirwin GB-GB VMC/MTH 2:22.63 Reserve: 16. 32 Andreas Clohse-Philippe Schmidt B-D VMC/Zabel 2:23.62 Not qualified: 17. 83 Steffan Metz-Billy Hilpert D-D AYR/KTM 2:23.67 18. 131 Jimmy Appel-Magnus Osterberg S-S AYR/Husaberg 2:24.88 19. 79 Andre Michel Bernard-Jaques Pillier F-F VMC-BETA 2:25.54 20. 49 Herve Boursaud-Joel Bequillard F-F VMC/KTM 2:26.77 21. 201 Gert van Werven-Rick Sellis NL-NL VMC/KTM 2:29.08 22. 61 Harold ten Veen-Gertie Eggink NL-NL VMC/Zabel 2:30.41 23. 85 Arne Holm-John Nielsen DEN-DEN KTM 2:35.93 24. 64 Willi Liebl-Vaclav Hotovy D-CZ MEFO 2:43.87 |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 4 Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 2:16.58 02. 3 Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH MEFO/Zabel 2:19.04 03. 5 Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 2:19.17 04. 9 Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 2:19.25 05. 12 Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV AYR/KTM 2:20.36 06. 20 John Watson-Mark Watson GB-GB VMC/Zabel 2:21.57 07. 24 Scott Wilkinson-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 2:22.11 08. 25 Kristof Santermans-Steve van Tongerloo B-B SST/Yamaha 2:22.46 09. 15 Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/Zabel 2:22.58 10. 26 John Lyne-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 2:22.92 11. 75 Thomas Morch-Marius Strauss D-D BSU/Zabel 2:23.52 12. 84 Jurgen Blank-Rainer Semet D-D VMC/Zabel 2:23.60 13. 30 Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F Husaberg 2:24.14 14. 42 Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F Mefo/KTM 2:24.87 15. 94 Dietmar Schmid-Mario Meusburger D-A VMC/Zabel 2:25.39 Reserve: 16. 103 Margo Sonn-Marek Mill EST-EST AYR/KTM 2:26.84 Not qualified: 17. 135 Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 2:27.02 18. 97 Mark Kinge-Andy Heighes GB-GB VMC/KTM 2:27.96 19. 911 Urmas Sugasep-Veikko Parksepp EST-EST AYR/KTM 2:28.91 20. 52 Peter Brussen-Bjorn Roes NL-NL VMC/Zabel 2:28.98 21. 172 Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/MTH 2:30.32 22. 36 Wim Janssen-Henk Roenhorst NL-NL VMC/Zabel 2:31.55 |
||
Info
MSC Wieslauftal
Alter Rathausplatz 4
73635 Rudersberg
GERMANY
tel. +49 7183 7851
fax. +49 7183 3131
Email info@msc-wieslauftal.de
http://www.msc-wieslauftal.de