World Championship Sidecarcross
|
13-September-2009
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 02. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 03. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 05. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 07. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D 08. 07. Vaclav Rozehnal-Edouard Chereau CZ-F 09. 16. Peter Steegmans-Christian Verhagen B-NL 10. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 11. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 12. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 13. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 14. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 15. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 16. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 17. 71. Mark Kinge-David Keane GB-GB 18. 41. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F 19. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB 20. 21. Lukas Cerny-Anders Zinckernagel CZ-DK 21. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F 22. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 23. 67. Kevin Bitsche-Tim Gustavsson A-S 24. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 25. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 26. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 27. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 28. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST 29. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 30. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 03. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 04. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D 05. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 07. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 08. 16. Peter Steegmans-Christian Verhagen B-NL 09. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 10. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 11. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 12. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 13. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 14. 71. Mark Kinge-David Keane GB-GB 15. 41. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F 16. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL 17. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 18. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 19. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F 20. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB 21. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST 22. 93. Andre Wieg-Jens Minkewitz D-D 23. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 24. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 25. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 26. 21. Lukas Cerny-Anders Zinckernagel CZ-DK 27. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 28. 07. Vaclav Rozehnal-Edouard Chereau CZ-F 29. 67. Kevin Bitsche-Tim Gustavsson A-S 30. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 47 02. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 45 03. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 42 04. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 32 05. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 32 06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 30 07. 16. Peter Steegmans-Christian Verhagen B-NL VMC/Zabel 25 08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 25 09. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 23 10. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 19 11. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 17 12. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 16 13. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 13 14. 07. Vaclav Rozehnal-Edouard Chereau CZ-F VMC/Zabel 13 15. 71. Mark Kinge-David Keane GB-GB WSP/Husaberg 11 16. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WSP/Zabel 11 17. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 10 18. 41. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 9 19. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B VMC/Zabel 8 20. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL VMC/MTR 5 21. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 3 22. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 3 23. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F Mefo/JAWA 2 24. 21. Lukas Cerny-Anders Zinckernagel CZ-DK MEFO/JAWA 1 25. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 0 26. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 0 27. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 0 28. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 0 29. 67. Kevin Bitsche-Tim Gustavsson A-S WSP/Zabel 0 30. 93. Andre Wieg-Jens Minkewitz D-D KTM 0 31. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 02. 16. Peter Steegmans-Christian Verhagen B-NL VMC/Zabel 03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 04. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 05. 07. Vaclav Rozehnal-Edouard Chereau CZ-F VMC/Zabel 06. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B VMC/Zabel 07. 20. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 08. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 09. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 10. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL VMC/MTR 11. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 12. 67. Kevin Bitsche-Tim Gustavsson A-S WSP/Zabel To the last chance: 13. 130. Boudewijn Gommeren-Jean Pierre Loos B-B Bastech/KTM 14. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 15. 41. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 16. 93. Andre Wieg-Jens Minkewitz D-D KTM 17. 88. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F MEFO/Husaberg 18. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ MEFO/Husaberg NS 71. Mark Kinge-David Keane GB-GB WSP/Husaberg NS 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F VMC/Zabel |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 02. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 04. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 05. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 06. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 07. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 08. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 09. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WSP/Zabel 10. 21. Lukas Cerny-Anders Zinckernagel CZ-DK MEFO/JAWA 11. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 12. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F Mefo/JAWA To the last chance: 13. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 14. 103. Jurgen Blank-Rainer Semet D-D VMC/Zabel 15. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 16. 99. Vadim Briuhov-Viorel Andronic MD-MD VMC/Zabel 17. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 18. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 19. 28. Josef Brustmann-Bruno Kaelin D-CH NMP/JF NS 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B MEFO/Zabel |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 02. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 03. 41. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 04. 71. Mark Kinge-David Keane GB-GB WSP/Husaberg 05. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 06. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel Reserves: 07. 93. Andre Wieg-Jens Minkewitz D-D KTM 08. 88. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F MEFO/Husaberg Not qualified: 09. 130. Boudewijn Gommeren-Jean Pierre Loos B-B Bastech/KTM 10. 103. Jurgen Blank-Rainer Semet D-D VMC/Zabel 11. 99. Vadim Briuhov-Viorel Andronic MD-MD VMC/Zabel 12. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ MEFO/Husaberg |
||
Info
MSC Wieslauftal
Alter Rathausplatz 4
73635 Rudersberg
GERMANY
tel. +49 7183 7851
fax. +49 7183 3131
Email info@msc-wieslauftal.de
http://www.msc-wieslauftal.de