World Championship Sidecarcross
|
04-September-2011 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 02. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 03. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F 04. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 05. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 06. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 07. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 08. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 09. 30. Carlo van Duijnhoven-Matthieu Cailleau NL-F 10. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 11. 106. Jason Vandaele-Dagwin Sabbe B-B 12. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D 13. 108. Alfy Hyde-Steve Kirwin GB-GB 14. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 15. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 16. 49. Steven France-Stewart France GB-GB 17. 101. Philip Stenborg-Christian Nielsen S-S 18. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 19. 59. Jani Aronen-Arto Mantila FIN-FIN 20. 16. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D 21. 170. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S 22. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL 23. 116. Bjorn Roes-Kenny van Gaalen NL-NL 24. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 25. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 26. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 27. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F 28. 27. Richard Jenkins-Timo Gustavsson GB-S 29. 23. Henrik Soderqvist-Andre Saam S-D 30. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S |
PL. NR. NAME NAT. 01. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 02. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F 03. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 04. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 05. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 06. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 07. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 08. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 09. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D 10. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 11. 30. Carlo van Duijnhoven-Matthieu Cailleau NL-F 12. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 13. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 14. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 15. 108. Alfy Hyde-Steve Kirwin GB-GB 16. 27. Richard Jenkins-Timo Gustavsson GB-S 17. 16. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D 18. 116. Bjorn Roes-Kenny van Gaalen NL-NL 19. 101. Philip Stenborg-Christian Nielsen S-S 20. 59. Jani Aronen-Arto Mantila FIN-FIN 21. 49. Steven France-Stewart France GB-GB 22. 170. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S 23. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 24. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F 25. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 26. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 27. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL 28. 23. Henrik Soderqvist-Andre Saam S-D 29. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 30. 106. Jason Vandaele-Dagwin Sabbe B-B |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 47 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/Zabel 43 03. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 42 04. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 36 05. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 32 06. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/Zabel 30 07. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/Zabel 24 08. 30. Carlo van Duijnhoven-Matthieu Cailleau NL-F VMC/Zabel 22 09. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 22 10. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 21 11. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 20 12. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB MEFO/Husaberg 19 13. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 16 15. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 14 14. 108. Alfy Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 14 16. 106. Jason Vandaele-Dagwin Sabbe B-B VMC/Zabel 10 17. 101. Philip Stenborg-Christian Nielsen S-S VMC/Zabel 6 20. 27. Richard Jenkins-Timo Gustavsson GB-S WSP/Zabel 5 19. 16. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D WHT/Zabel 5 18. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg 5 23. 116. Bjorn Roes-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 3 22. 59. Jani Aronen-Arto Mantila FIN-FIN AYR/KTM 3 21. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 3 24. 170. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S VMC/Husaberg 0 25. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL EML/Zabel 0 26. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 0 27. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 0 28. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F VMC/Honda 0 29. 23. Henrik Soderqvist-Andre Saam S-D VMC/Husaberg 0 30. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 02. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 03. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB MEFO/Husaberg 04. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 05. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 06. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 07. 30. Carlo van Duijnhoven-Matthieu Cailleau NL-F VMC/Zabel 08. 106. Jason Vandaele-Dagwin Sabbe B-B VMC/Zabel 09. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 10. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 11. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 12. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg To the last chance: 13. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 14. 116. Bjorn Roes-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 15. 108. Alfy Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 16. 57. Sonnie Folkesson-Colin Dunkley S-GB WSP/Zabel 17. 48. Tommy Sorensen-Andreas Linde S-S AYR/Husaberg 18. 118. Paul Pelling-Chris Pannell GB-GB VMC/JAWA 19. 68. Benny Cle-Jan Bielen B-B VMC/Zabel 20. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK WSP/Zabel 21. 101. Philip Stenborg-Christian Nielsen S-S VMC/Zabel |
||
Quali race 2: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/Zabel 02. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 03. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/Zabel 04. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/Zabel 05. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 06. 27. Richard Jenkins-Timo Gustavsson GB-S WSP/Zabel 07. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 08. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL EML/Zabel 09. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 10. 59. Jani Aronen-Arto Mantila FIN-FIN AYR/KTM 11. 170. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S VMC/Husaberg 12. 16. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D WHT/Zabel To the last chance: 13. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F VMC/Honda 14. 64. Magnus Birgersson-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg 15. 55. Boudewijn Gommeren-Elvis Mucenieks B-LV Bastech/KTM 16. 94. Georg Muller-Andreas Hagewald D-D VMC/Husaberg 17. 711. Jesper Larsen-Kristian Holm DK-DK WSP/KTM 18. 23. Henrik Soderqvist-Andre Saam S-D VMC/Husaberg 19. 86. Elvi Jensen-Cecilie Augustesen DK-DK MEFO/KTM 20. 120. Arne Holm-Jesper Rasmussen DK-DK WSP/KTM |
||
Last Change: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 02. 23. Henrik Soderqvist-Andre Saam S-D VMC/Husaberg 03. 116. Bjorn Roes-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 04. 101. Philip Stenborg-Christian Nielsen S-S VMC/Zabel 05. 108. Alfy Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 06. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F VMC/Honda Reserves: 07. 57. Sonnie Folkesson-Colin Dunkley S-GB WSP/Zabel 08. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK WSP/Zabel Not qualified: 09. 48. Tommy Sorensen-Andreas Linde S-S AYR/Husaberg 10. 55. Boudewijn Gommeren-Elvis Mucenieks B-LV Bastech/KTM 11. 118. Paul Pelling-Chris Pannell GB-GB VMC/JAWA 12. 64. Magnus Birgersson-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg 13. 94. Georg Muller-Andreas Hagewald D-D VMC/Husaberg 14. 68. Benny Cle-Jan Bielen B-B VMC/Zabel 15. 711. Jesper Larsen-Kristian Holm DK-DK WSP/KTM |
||
Info:
Homepage: www.vmslagelse.com
Track adress.
Slotsbjergbytrack
Jættehøjvej 8B
4200 Slagelse
Denmark
Email: formand@msm-cross.dk (Jesper Rasmussen)
Phone: 0045 58 16 42 09 or 0045 58 19 24 64 (Jesper Rasmussen)
Fax:
Nearest city is Slagelse 4 km.
Nearest airport is Copenhagen 100 km.