World Championship Sidecarcross
|
01-Apr-2013 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 03. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL 02. 06. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 03. 05. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV 04. 14. Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson S-S 05. 11. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 06. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 07. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 08. 15. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 09. 10. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 10. 16. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB 11. 24. Marcel Grondman-Christian Verhagen NL-NL 12. 21. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 13. 25. Bjorn Roes-Bruno Kaelin NL-CH 14. 33. Jack Etheridge-Scott Grahame GB-GB 15. 40. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ 16. 26. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL 17. 30. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D 18. 133. Roland Suter-Meinrad Schelbert CH-CH 19. 123. Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN 20. 23. Brett Wilkinson-Graig Parmenter GB-GB 21. 66. Steven France-Stewart France GB-GB 22. 90. Tobias Blank-Maximilan Moll D-D 23. 68. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A 24. 44. Nick Jarvis-Ryan Humprey GB-GB 25. 152. Robert Diblik-Petr Snevajs CZ-CZ 26. 61. Silvio Senz-Ronny Benning D-D 27. 01. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL 28. 22. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 29. 12. Jason van Daele-Tim Smeuninx B-B 30. 19. Philip Stenborg-Christian Nilsson S-S |
PL. NR. NAME NAT. 01. 03. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL 02. 11. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 03. 06. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 04. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 05. 10. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 06. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 07. 24. Marcel Grondman-Christian Verhagen NL-NL 08. 21. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 09. 19. Philip Stenborg-Christian Nilsson S-S 10. 14. Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson S-S 11. 25. Bjorn Roes-Bruno Kaelin NL-CH 12. 15. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 13. 66. Steven France-Stewart France GB-GB 14. 26. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL 15. 16. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB 16. 23. Brett Wilkinson-Graig Parmenter GB-GB 17. 40. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ 18. 133. Roland Suter-Meinrad Schelbert CH-CH 19. 30. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D 20. 148. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ 21. 152. Robert Diblik-Petr Snevajs CZ-CZ 22. 68. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A 23. 90. Tobias Blank-Maximilan Moll D-D 24. 22. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 25. 05. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV 26. 44. Nick Jarvis-Ryan Humprey GB-GB 27. 33. Jack Etheridge-Scott Grahame GB-GB 28. 136. Andreas Clohse-Marius Strauss B-CH 29. 123. Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 3 Ben Adriaenssen-Ben van de Bogaart B-NL WSP/KTM 50 02. 6 Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 42 03. 11 Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV WSP/Zabel 38 04. 9 Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/Zabel 33 05. 111 Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 29 06. 14 Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson S-S WSP/Zabel 29 07. 10 Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 28 08. 24 Marcel Grondman-Christian Verhagen NL-NL VMC/Zabel 24 09. 15 Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Zabel 22 10. 21 Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 22 11. 5 Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/Zabel 20 12. 25 Bjorn Roes-Bruno Kaelin NL-CH WSP/Zabel 18 13. 16 Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 17 14. 19 Philip Stenborg-Christian Nilsson S-S VMC/Zabel 12 15. 26 Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL VMC/KTM 12 16. 40 Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 10 17. 66 Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Zabel 8 18. 33 Jack Etheridge-Scott Grahame GB-GB VMC/Husaberg 7 19. 23 Brett Wilkinson-Graig Parmenter GB-GB WHT/KTM 6 20. 30 Thomas Morch-Stefan Nicke D-D WHT/KTM 6 21. 133 Roland Suter-Meinrad Schelbert CH-CH VMC/Zabel 6 22. 123 Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN VMC/Zabel 2 23. 148 Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 1 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 01. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 02. 12. Jason van Daele-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 03. 05. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/Zabel 04. 14. Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson S-S WSP/Zabel 05. 10. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 06. 21. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 07. 25. Bjorn Roes-Bruno Kaelin NL-CH WSP/Zabel 08. 33. Jack Etheridge-Scott Grahame GB-GB VMC/Husaberg 09. 16. Richard Jenkins-Dan Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 10. 133. Roland Suter-Meinrad Schelbert CH-CH VMC/Zabel 11. 66. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Zabel 12. 44. Nick Jarvis-Ryan Humprey GB-GB WHT/KTM 13. 61. Silvio Senz-Ronny Benning D-D WSP/Zabel 14. 152. Robert Diblik-Petr Snevajs CZ-CZ VMC/Zabel 15. 23. Brett Wilkinson-Graig Parmenter GB-GB WHT/KTM Reserve: 16. 148. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel Not Qualified: 17. 72. Markus Prokesch-Stefan Hildebrand D-D VMC/Zabel 18. 27. Marcel Faustmann-Christian Diass D-D WSP/Zabel 19. 113. Patrick Girardin-Luc Rostingt F-F VMC/Zabel 20. 99. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 21. 63. Ross Bowers-Guy Eastman GB-GB WSP/Zabel 22. 64. Benny Cle-Hantje van Hal B-NL WSP/KTM 23. 74. Willi Liebl-Jack Bax D-NL MEFO/Zabel 24. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel |
||
Time practice 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 06. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 02. 03. Ben Adriaenssen-Ben van den Bogaart B-NL WSP/KTM 03. 19. Philip Stenborg-Christian Nilsson S-S VMC/Zabel 04. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/Zabel 05. 123. Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN VMC/Zabel 06. 11. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV WSP/Zabel 07. 40. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 08. 24. Marcel Grondman-Christian Verhagen NL-NL VMC/Zabel 09. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 10. 68. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A VMC/Zabel 11. 26. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL VMC/KTM 12. 22. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 13. 30. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D WHT/KTM 14. 15. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Zabel 15. 90. Tobias Blank-Maximilan Moll D-D VMC/Zabel Reserve: 16. 136. Andreas Clohse-Marius Strauss B-CH VMC/Zabel Not Qualified: 17. 83. Tobias Garhammer-Michael Klooz D-D WSP/Zabel 18. 75. Davy Maris-Dagwin Sabbe B-B VMC/Zabel 19. 78. Anthony Mecene-Loic Chene F-F WHT/Zabel 20. 73. Rene Heurkens-Joey van der Venne NL-NL WSP/Zabel 21. 65. Adam Field-Paul Hutchman GB-GB VMC/Husaberg 22. 131. Remo Inderbitze-Pascal Brechbuhl CH-CH KTM 23. 934. Clement Benil-Gauthier Benil F-F WSP/Zabel |
||
Qualification on raceday due to bad weather conditions on Saturday. Time practice – first 15 qualified, 16th position is reserve. |
||
View Worldchampionship Sidecarcross 2013 in a larger map
Info:
Secretary:
MRSV Frauenfeld
Zürcherstrasse 305
8500 Frauenfeld
Swiss
Tel. +41 (0)52 723 05 50
Fax +41 (0)52 723 05 55
Website: http://www.motocross-frauenfeld.ch or http://www.mrsv-frauenfeld.ch
Email: mrsv@mrsv-frauenfeld.ch
Hotels, B&B, etc: http://www.regiofrauenfeld.ch/xml_1/internet/de/application/d83/f143.cfm